Персональна сторінка Коваліва Олександера Івановича
Головна Істина Деякі роздуми Учасники вільного ринку землі.
Учасники вільного ринку землі. PDF Друкувати Електронна адреса
Істина - Деякі роздуми
Написав Oleksander Kovaliv   
Понеділок, 24 травня 2010 06:56


Хто і що має продавати чи купувати ?

 Якщо оцінити потенційних продавців розпайованих земель, то це всі власники земельних паїв, з яких майже дві третини пенсійного і перед пенсійного віку і самостійно використовувати земельні кусочки не можуть та й не хочуть.

З них - ті, хто здав землю в оренду одержує орендну плату за пай в середньому на рівні 300 гривень за гектар паю, або 3 відсотка від вартості одного гектара паю при фактичних 20-25 відсотків у комерційних банків, а це вказує на невідповідність законам економіки і логіці ринку.

А, якщо запитати авторів проекту закону “Про ринок землі”: “Чи можна називати рівноправними всіх учасників пропонованого “вільного" ринку земель з точки зору можливості купити земельні паї?, І хто вони?”, то це виглядає так.

Перш за все - це незначна частина працездатних громадян, в тому числі ті, хто має свої паї чи особисті селянські або дрібні фермерські господарства, і які бажають придбати чи збільшити розмір свого господарства до ефективного, вести та розвивати сільськогосподарське виробництво – всі вони майже не матимуть можливості й грошей, щоб купити землю на вільному ринку, а значить - розвивати господарство.

Друга категорія - приватні господарські структури, які створено в процесі реформування КСП їхніми керівниками чи спеціалістами, і які проживають і працюють в селі. Значна частина з них зможе прикупити землі в межах обсягів, визначених законом (поки що до 100 га).

Третя категорія - це так звані інвестори, в тому числі іноземці чи підставні особи, які вже орендують переважну більшість паїв, і багато інших ділків, включаючи банківських. Вони не віддадуть орендовані землі без бою, навіть якщо зміниться власник паю, або просто не дозволять орендодавцям продати свою власність комусь іншому. Ця категорія потенційних покупців з нетерпінням очікує на зняття мораторію на купівлю-продаж земель сільгосппризначення та на прийняття пропонованого законопроекту “Про ринок земель". Їм також підходять гарантії довгострокової оренди до 50 років (допоки не вимруть вільні українські селяни) або продовження мораторію.

При цьому слід ще раз наголосити, що своїм правом, начебто переважним і першочерговим, на купівлю паїв у сусідів (така вимога підноситься авторами згаданого законопроекту як основний інструмент захисту інтересів селян та протидії скуповуванню земель ділками) переважна більшість селян також не скористається, бо вони такі ж самі...

Дивує інше, - Чому розумні верхи влади, до цього часу, не прислухаються і не цікавляться пропозиціями?.. Враження таке, що урядовці не читають навіть свою газету - "Урядовий кур'єр", хоча б після чергового прискорення "реформ", зокрема: Суцільна видача держактів взамін сертифікатів провокує спонтанне подрібнення землі - 2001,  Земельна рента, або ... - 2002,   У питаннях землі та її природних ресурсів криється ключ до... - 2003,  Лише тоді ринок землі працюватиме на селянина... - 2004, У кого земля - в того влада ! - 2005,  3 грудня 2009 - 10 років відомому Указу - 2009                 

 

Останнє оновлення на Субота, 22 січня 2011 20:04
 
© 2024 kovaliv.kiev.ua. Всі права захищено.
© 2008 Копіювання тексту без вказання лінку на орігінал - заборенено!